Ветерн (шведски: Vättern) — второ по големина езеро во Шведска а петто по ред во Европа. Сместено е во окрузите Вестра Јеталанд и Естерјетланд

Ветерн
Swedish sauna on the lake.jpg
Сауна на езерото, поглед од Карлсборг
Координати58°24′N 14°36′E / 58.400° СГШ; 14.600° ИГД / 58.400; 14.600Координати: 58°24′N 14°36′E / 58.400° СГШ; 14.600° ИГД / 58.400; 14.600
Главни истециМотала Сторм
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
4,503 км2 км2
Сливни земјиШведска
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1,900 км2[1] км2
Прос. длабочина41 м[1] м
Најг. длабочина128 м[1] м
Зафатнина77,0 км2[1] км3
Надм. височина88 m[1] м
ОстровиВисингсо
Населени местаВадстена, Јеншепинг, Хјо, Аскерсунд, Амеберг, Карлсборг
Наводи[1]

Езерото Ветерн покрива површина од 1.893 км2 и има зафатнина од 77,6 км2. Просечната длабочина изнесува 41 метар додека пак најголемата длабочина изнесува 128 метри.

Името Ветерн доаѓа од зборот вода

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Seppälä, Matti (2005). „The Physical Geography of Fennoscandia“. Oxford University Press: 145. ISBN 9780199245901. Наводот journal бара |journal= (help)

Надворешни врскиУреди