Матија (река)

река во северна Албанија

Матија или Маќа (албански: Mati, Mat) — река во северна Албанија со должина од 115 км. Извира кај с. Мартанеш во Дебарската област. Тече во западен правец, низ општината Матијаија (која е наречена по реката), а потоа на северозапад, низ градовите Клос и Бурел. Околу 10 км низводно од Бурел се влева во големото вештачко Улзанско Езеро (Liqeni i Ulzës) кај Улза. Откако ќе помине низ браната, продолжува во помалото Шкопетско Езеро (Liqeni i Shkopetit) и образува тесна клисура низ планинскиот венец што го двои округот Матија од крајбрежната рамница, во кои навлегува меѓу Милот и Зејмен. Потоа се влева во Јадранското Море близу Фуша Куќа, меѓу Леска и Лач.

Матија
Mat
Liqeni i Shkopetit.jpg
Шкопетското Езеро на реката Матија
ЗемјаАлбанија
Слив
Главен изворДебар, Албанија
УстиеЈадранско Море
41°38′12″N 19°34′17″E / 41.63667° N; 19.57139° E / 41.63667; 19.57139Координати: 41°38′12″N 19°34′17″E / 41.63667° N; 19.57139° E / 41.63667; 19.57139
Сливна повр.2.441 км2
Физички особености
Должина115 км
Проток
  • Просечен:
    103 м³/с
Матија (река) на Ризницата

ПоврзаноУреди

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди

  • Папаристо и др. (2012). „Еколошка проценка на квалитетот на водата од реката Мати (Албанија) заснована на употреба на физичко-хемиските параметри и водните инсекти како биоиндикатори“ (PDF). Macedonian Journal of Ecology and Environment. Скопје: Македонско еколошко друштво. XIV (1, 2): 27–37. ISSN 1857-8330.