Леска (Албанија)

град во северозападна Албанија

Леска или Леж (албански: Lezhë) — град во северозападна Албанија со околу 15.000 жители.

Леска
Lezhë
Град
Поглед од Леската тврдина
Леска is located in Албанија
Леска
Леска
Координати: 41°47′N 19°38′E / 41.783° СГШ; 19.633° ИГД / 41.783; 19.633
ДржаваАлбанија
ОбластЛеска
ОкругЛеска
Основан26.07.1992
Управа
 • ВидОпштина
 • ГрадоначалникВиктор Тушај
 • Заменик градоначалникАрџан Барбулуши
Население (2009)
 • Вкупно15,510
 • Метро222,26/км2 (57,570/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code4501-4502
Повик. бр.0215
Регистарски табличкиLE
Мреж. местоlezha.eu

Сместен е на левиот брег на реката Дрим околу 9 километри од устието на Дрим во Јадранското Море. Подрачјето е тешко проодно, мочурливо и слабо населено. Леска е значајна раскрсница на автомобилските патишта кои водат кон Драч, Тирана, Скадар и Свети Јован (Шенѓин). Од Леска, Дрим е низводно пловен за помалку бродови, а на брегот на морето се наоѓа Свети Јован.

Историја уреди

Градот бил основан од Дионизиј од Сиракуза, 385 година п.н.е. и од тогаш е викан Лис (латински: Lissus).

Во Првата балканска војна, на Леска на 18 ноември 1912 година, му биле одземени делови од српската Дринска II дивизија и Шумадиско-албанскиот одред. За време на Првата светска војна преку Леска во зимата 1915 - 1916 поминал поголем дел од српската војска при повлекувањето на југ од Србија.

Знаменитости уреди

Поврзано уреди