Зејменсело и седиште на поранешната општина во округот Леска, северозападна Албанија. На реформата на локалната самоуправа во 2015 година, станало административна единица на општината Леска.[1] Според последниот попис, населението на пописот во 2011 година било 5.660.[2]

Зејмен
општинска единица
Земја Албанија
Областокругот Леска
ОпштинаЛеска
Население (2011)
 • општинска единица5.660
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LE

НаводиУреди

  1. Law nr. 115/2014
  2. 2011 census results