Марково Кале (Струмица)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Марково Калеархеолошко наоѓалиште во Струмица, Општина Струмица.

Марково Кале
археолошко наоѓалиште
Марково Кале is located in Македонија
Марково Кале
Местоположба на Марково Кале во Македонија
Местоположба 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306Координати: 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306
Основни податоци
Место Струмица
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Претставува населба и некропола од римско време[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069