Марија Гаетана Ањези

Марија Гаетана Ањези (италијански: Maria Gaetana Agnesi; Милано[1], 16 мај 1718[1]Милано, 9 јануари 1799[1]) — италијански математичар, јазичар и филозоф, а позната е и по својата добротворна работа. Ја напишала првата книга која содржела и интегрални и диференцијални сметки. Била почесен член на Болоњскиот универзитет.

Марија Гаетана Ањези
Maria Gaetana Agnesi.jpg
Роден(а)16 мај 1718
Милано
Починал(а)9 јануари 1799
Националноститалијански
Полињаматематика
УстановиБолоњски унверзитет
Белешки
Најстара од 23 деца

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Maria Gaetana Agnesi“. Agnesscott.edu. Посетено на 2014-05-16.