Мариупол (Украина — Маріуполь, англиски — Mariupol) — град во југоисточниот дел на Украина, пристаниште на море на Азовско. Мариупол се наоѓа во област Донецк. Историскиот центарот на градот се наоѓа на сливот на реките и Kalmius Kalchik во морето на Азовско.

Мариупол
Маріу́поль (украински)
Мариу́поль (руски)
Μαριούπολη (грчки)
Знаме на МариуполГрб на Мариупол
Држава Украина
Контролиран од Русија
 Донечка Народна Република[1]
 Украина(Азовстал)[2]
ОбластДонечка
Основан1778
Управа
 • Градоначалник де јуреВадим Бојченко[3]
 • Градоначалник де фактоКонстантин Ивашченко[4]
Површина
 • Вкупна244 км2 (94 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно431.859 (est.) [5]
Поштенски број87500—87590
Повик. бр.+380 629
КлимаDfa
Мреж. местоmariupolrada.gov.ua/en

Потекло на поимот уреди

Во модерните името на «Мариупол» доаѓа од зборот «Поли» (на грчки «Πόλη» — «град») и значи «Град на Марија» (во чест на наследничка на престолот Марија Федоровна).

Историја уреди

Мариупол е основана во шеснаесеттиот век како козачки стража пост («зимовник») се нарекува «Домаха», а подоцна како тврдина козачки наречен «Калмиус» (по името тука се наоѓа реката), со 1611 станува административен центар на «Калмиускаjа Паланка»- административна единица на украинските козаци. Во 1774 година територијата на модерен град стана дел од руската империја, според мировен договор Кучук-Каjнарджи. Во 1778 тука е основана првиот град на Донбасс — Павловск, се појави на првата црква. Една година подоцна царска руската влада одлучи да ги префрли тука 18.408 Грци од Крим, затоа што биле угнетувани од татари таму. Кримската преселување на Грците беше предводена од митрополитот Игнатиј, кој беше на чело на градот за долго време после. Од 29 септември 1779 година во градот има сегашното име — Мариупол.

За долго време градот беше ексклузивно место на живеење Грците, и се развива како главен центар за трговија и риболов. Во XIX век градот станал центар на Мариупол ујезд— административна единица на Руската Империја. Во доцниот XIX век биле изградени пристаниште (29 Август 1889) и железнички пат (1882), кој ги поврзувал Мариупол со главните региони на земјата, почна да се развива тешка индустрија (погоните на друштвото „Никопол-Мариупол“ се изградени во 1 февруари 1897, и на железо и челик погон «Руски Провиданс» е изградена во 1899 година, сега овие две фабрики се дел од Илич железо и челик Автор е на книгите). Од 1920 година градот станал еден од најголемите металуршки центри на државата. Советската власт е основана во 30 Декември 1917 година во вооружено востание, но речиси и да нема жртви. Од 7 март 1923 да 27 февруари, 1932 година градот станал центар на Мариупол округ — административна единица на Украинската ССР и од 17 јули, 1932 стана дел од област Донецк (пред војната бил повикан од «Сталинска област») . За време на советскиот период во историјата на Мариупол градот е значително зголемена, исто така, населението во градот е зголемен повеќе од десет пати, се појави првиот облакодери, внатрешниот градски превоз (трамваи и колички), нови индустрии, вклучувајќи металуршки погон «Азовстал» (11 август 1933 година), кокс и хемиската фабрика «Маркохим» (27 септември 1935) и машина за градење фабрика «Азовмаш» (Април 28, 1958). Градот бил многу загуби како резултат на 1921—1922 гладомор, 1932—1933, 1946—1947, репресии на Сталин во 1933 и 1937 година, геноцидот на грчкиот народ од страна на NKVD во 1937 година, а во текот на Втората светска војна и нацистичкиот окупација на градот 1941—1943. Сепак, луѓето од Мариупол брзо повторно уништени за време на војната фабрики и конак на градот. Од 22 Октомври 1948 да 13 јануари 1989 градот имал ново име — Жданов(во чест на Советскиот политички водач).

Сега Мариупол — најголемиот индустриски центар во Donets басен, градот е најголемиот производител на леано железо и челик во земјата, тука работи од најголемите машина градење фабрика во Украина. Постои драматичен театар, три музеи, два универзитети, весници и ТВ пренос. Мариупол во последните децении постојано се соочува со еколошки и економски проблеми.

Значително погодени од руската инвазија 2022 година[6].

Население уреди

Бројот на населението во Мариупол е 486.856 луѓе (2011), земајќи ги предвид предградија. Етнички групи: Украинците — околу 48 %, Руски — 43 %, Грци — 7 %, Беларуски, Евреи, Ерменци, Бугарите и другите народи. Максималниот број на население — околу 550.000 луѓе е забележана во 1992 година. Да обезбеди апсолутно мнозинство (87 %) зборува руски, украински јазик користи помалку од 10 % од населението (скоро сите од нив зборуваат «Суржик» — мешавина од руски и украински јазик). Посебни одлики на градот се на локалните грчки јазик («Азовско Грци»): румеики јазик (грчки Хеленик) и урумски јазик (грчки-татарски). Околу 2 % од населението зборува на локалната Грците јазици.

Индустрија уреди

Во градот има голем број на големи индустриски претпријатија, вклучувајќи ги и најголемите компании во Донбасс — Илич железо и челик Автор е на книгите и металуршкиот Автор е на книгите «Азовстал», гигант машина градење погон «Азовмаш», бродоградилиште, хемиски, кокс, храна и текстилната индустрија. Најголемата транспортните компании се трговски морско пристаниште, аеродромот, железничката станица, автобуски станици и меѓуградски превоз (трамвај, тролејбус, автобус, минибуси).

Административна поделба уреди

Мариупол е поделена на четири административни «раjони» (региони) со популација од над 100.000 луѓе, «Жовтневи» (централниот регион, најголемата од населението), «Иличевски» (наречен по Илич), «Орджоникидзевски» (наречен по Орджоникидзе) «Приморски». Исто така локалните населби се подредени на градските власти: Сартана, Стари Крим и Талаковка.

Град управување уреди

Животот на Мариупол управувани од страна на градскиот совет — локални парламентот, кој се состои од 76 пратеници. Шефот на Мариупол градскиот совет е градоначалникот («Градски Раководител»). Од 1998 година Мариупол градоначалникот Јури Хотлубеj. На апсолутните бројки на заменици се од политички Партијата на регионите, исто така има и членови на Комунистичката, Социјалистичка и други партии на Украина.

Архитектура уреди

Во центарот на градот се состои главно од пет-приказна згради, нови станбени единици, кои се изградени со куќи од десет или дванаесет ката, се наоѓа на периферијата и далеку од оваа индустрија. Половина од домување претстави една приказна куќи. Голем територија се зафаќа од страна на индустриски претпријатија.

Екологија уреди

Мариупол е еден од најзагадените градови во Украина поради големиот број на отфрлените индустриски гасови и прашина. Најголемите извори на загадување на животната средина се металуршки и кокс растенија. Во центарот на градот се наоѓа во начинот на ветрот од металуршкиот дела «Азовстал», што изградена во 1933 година во срцето на градот на брегот на Азовското Море. Во прилог важен извор на загадување е преоптоварување на опасни материи во пристаниште.

Образование уреди

Мариупол има два државни универзитети (Мариупол Државниот универзитет и Азовско Технички Државниот универзитет), Азовско морнарица Институтот, околу шеесет училишта, неколку колеџи и технички училишта.

Култура уреди

Градот има руски драмски театар, голем број на кината, центри за забава, исто така, три музеи и изложбени сали. Се произведени десетици весници, постојат четири телевизија компании. Мариупол е спортски центар во регионот: силна училиште на бокс, борење грчко-римската, постојат фудбал, ватерполо и кошарка тимови кои учествуваат во националните првенства.

Одредишта уреди

Главните атракции на градот: Мариупол локалната историја музеј и Мариупол музеј на уметноста (адреса: ул Георгиевска), паркот «Градски градина» Луна парк «Екстремни Парк» (адреса: просп. Металургов), базен «Нептун» (адреса: просп. Металургов), мраз комплекс «Ледениот брег» (адреса: Петровскиот парк), вештачки ски патеките «Алјаска», урбана плажи, стариот вода кула (адреса: ул Варганов), домови со кубиња и театарот (адреса: Театарска пл.), палатата култура «Молодожни» (адреса: ул Харлампиевска), зградата на индустриската техничко училиште (адреса: ул Георгиевска), стадиони «Иличевски», «Азовстал» и други, споменици на Владимир Висоцки, Архип Куинджи (роден во Мариупол), Митрополитот Игнатиј, Тарас Шевченко, а исто така православна и муслиманска храмови. Природни резервати «Камени Могили» и Хомутовска степски со единствена локалната флора и фауна се во близина на градот.

Телефон повикувачкиот број 380.629

Полицијата телефон — 102, медицинска грижа телефон — 103, спасувачка служба телефон — 101, градската администрација телефон — 332.240, грчкиот конзулат телефон — 345.384, железничката станица телефон — 334.217, автобуска станица телефон — 331.168, хотел «Спартак» телефон — 331.088, хотел «европски» телефон — 530.373.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. https://www.reuters.com/world/middle-east/leading-putin-ally-predicts-mariupol-victory-thursday-2022-04-20/
  2. https://www.bbc.com/news/world-europe-61362557.amp
  3. (на украински) Boychenko was re-elected mayor of Mariupol, Ukrayinska Pravda (2 November 2020)
  4. „The siege of Mariupol“. France 24 (англиски). 13 April 2022. Посетено на 17 April 2022.
  5. „Чисельність наявного населення України (Actual population of Ukraine)“ (PDF) (украински). State Statistics Service of Ukraine. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-02-14. Посетено на 10 April 2022.
  6. https://www.reuters.com/world/europe/it-was-massacre-mariupol-residents-recall-battle-ukrainian-city-2022-04-29/