Манчевци

археолошко наоѓалиште во Македонија

Манчевциархеолошко наоѓалиште во Охрид. Претставува базилика од старохристијанското време (IV или V век). Откриена е во 2009 година при изведба на градежни работи на две индивидуални куќи во старото градско јадро на градот. Во 2012 е конзервирана и презентирана на јавноста. Базиликата е специфична по своите мозаични подови, кои ги има во позначителен број.[1]

Манчевци
археолошко наоѓалиште
Манчевци is located in Македонија
Манчевци
Местоположба на Манчевци во Македонија
Местоположба 41°7′1″N 20°48′7″E / 41.11694° N; 20.80194° E / 41.11694; 20.80194Координати: 41°7′1″N 20°48′7″E / 41.11694° N; 20.80194° E / 41.11694; 20.80194
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ќе се конзервира базиликата во Охрид откриена пред три години“. Утрински Весник. 8 февруари 2012. Посетено на 2012-02-08.

Надворешни врскиУреди