Манастир „Успение на Пресвета Богородица“ - Арсакли

манастир во Арсакли, Солун

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Πανοράματος) — женски манастир кај солунското предградие Арсакли, во составот на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.

Успение на Пресвета Богородица
Κοίμηση της Θεοτόκου
Карта
40°36′29″N 23°3′2″E / 40.60806° СГШ; 23.05056° ИГД / 40.60806; 23.05056
МестоАрсакли, Солун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1957
Управа
ЕпархијаСолунска

Манастирот е основан во 1957 г. На почетокот на XXI век имал околу 60 монахињи. Главната манастирска црква е посветена на Богородица Ослободителка (Панагија Елевтеротрија)[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Πανοράματος“. Μοναστήρια της Ελλάδας. Посетено на 16 ноември 2014.