Мама Рома (филм)

Мама Рома е италијански филм од 1962 година, во режија на Пјер Паоло Пазолини, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Ана Мањани и Еторе Гарофоло. Филмот е снимен во црно-бела техника, со моно звук.

СодржинаУреди

Во филмот се прикажува тешкиот живот на една римска проститутка (ја игра Мањани), која на сите начини се обидува да му обезбеди пристоен живот на својот син....[1]


НаводиУреди

  1. Антена, број 835, 27.6.2014, стр. 18.