Малакастро е регион и општина во областа Фиер во Југозападна Албанија. Беше создадена во јуни 2015 со соединување на сегашните општини: Аранитас, Балш, Фратар, Грешица, Хекал, Кута, Грачан, Центар Дукас и Селита. Седиште на општината е градот Балш.[1] The total population is 27,062 (попис 2011), in a total area of 329.19 км2.[2] Територијата се совпаѓа во поранешниот округ Малакастро.

Малакастро
општина
Малакастро is located in Албанија
Малакастро
Малакастро
Координати: 40°36′N 19°44′E / 40.600° СГШ; 19.733° ИГД / 40.600; 19.733
Земја Албанија
ОбластФиер
Население (2011)
 • општина27.062
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MK

Значајни личности

уреди

Наводи

уреди
  1. Law nr. 115/2014
  2. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-17.