Малакастро (округ)

Округот Малкастро (албански: Rrethi i Mallakastrës) е еден од 36-те окрузи во албанија, дел од областа Фиер. Округот има население од 31,356[1] (2010), и површина од 393 км2. Округот се наоѓа во јужниот дел на земјата, со главен град Балш. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Map showing Mallakastër within Albania
Map showing Mallakastër within Albania

Наводи уреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.


40°34′N 19°45′E / 40.567° СГШ; 19.750° ИГД / 40.567; 19.750