18°34′14″S 36°28′13″E / 18.57056° ЈГШ; 36.47028° ИГД / -18.57056; 36.47028

Замбези — четврта по должина река во Африка. Извира како рекичка на ридовите Калена во југозападна Замбија и потоа тече кон исток, собирајќи ја водата од многуте мали притоки. Замбези достигнува ширина од околу 1.700 м пред да се спушти низ величествените Викториините Водопади, високи 108 м течејќи низводно од водопадите, на местото каде што реката ја создава границата меѓу Замбија и Зимбабве, нејзината длабока и широка долина ја потопи езеро долго 280 км, создадено во 1959 г., по изградбата на браната Кариба, каде што се произведува електричната енергија за таа област.

Замбези
Zambezi
река
Замбези кај соединувањето на границите на Намибија, Замбија, Зимбабве и Боцвана
Прекар: besi
Земји Замбија, ДР Конго, Ангола, Намибија, Боцвана, Зимбабве, Мозамбик, Малави, Танзанија
Извор
 - место Мунилунга, Замбија
 - височина 1.500 м
Утока Индиски Океан
 - местоположба Мозамбик
 - координати 18°34′14″S 36°28′13″E / 18.57056° ЈГШ; 36.47028° ИГД / -18.57056; 36.47028
Должина 2.574 км
Слив 1.390.000 км2
Истек
 - просечен 3.400 м3 [1][2]

Наводи уреди

Поврзано уреди