Македонски јазичен портал

Македонски јазичен портал — портал кој ги обединува дигиталните ресурси за македонскиот јазик.

Македонски јазичен портал
ДРМЈ.png
Насловна страница
Mакедонски јазичен портал интернет страница.png
makedonski.info во јануари 2021
Вид место
дигитални јазични ре
Достапно намакедонски
Земја на потекло Германија
СопственикSAM97 GmbH
Основач(и)Шинаси Деребеј[1]
ПодружнициДигитален речник на македонскиот јазик
МАИКА
FlexiMac
Talking hands
Адресаmakedonski.info
Место на Алекса1,566[2] (Македонија, јануари 2021)
Зачленувањене
Тековна состојбаактивен

НаводиУреди

  1. „Творецот на дигиталниот речник на македонски јазик Шинаси Деребеј одржа предавање во МАНУ“. АКО. 22 септември 2019. Архивирано од изворникот на 2020-11-25. Посетено на 23 јануари 2021.
  2. „makedonski.info - Overview“. Alexa. Архивирано од изворникот на 2021-11-22. Посетено на 23 јануари 2021.