Википедија на македонски јазик

издание на Википедија на македонски јазик
(Пренасочено од Македонска Википедија)

Македонска Википедија — издание на Википедија на македонски јазик.

Иконка на Википедија Македонска Википедија
Лого на македонската Википедија
URL mk.wikipedia.org
Комерцијална?не
Тип на место семрежен енциклопедиски проект
Регистрацијаизборна
Достапни јазици:македонски
Сопственик Фондација Викимедија
Создавач македонска викизаедница
Пуштенасептември 2003

ПрегледУреди

Ова издание е почнато во септември 2003 г. и моментално има 109.044 статии и 90.803 регистрирани корисници. Го достигна бројот од 10.000 статии во 2007.[1] За македонската Википедија е пишувано во локални весници, како Нова Македонија, додека за верзии на други јазици е пишувано и во други домашни новински агенции.

Посетеност на Википедија на македонскиУреди

Посетеност на Википедија на македонски (1.9. 2017 - 31. 9. 2017) извор
Македонија
  
63,7 %
САД
  
13,4 %
Германија
  
6,8 %
Франција
  
4,8 %
Канада
  
2,1 %
останати
  
9,2 %

Белешки и наводиУреди

Надворешни врскиУреди