Лукино Село (унгарски: Lukácsfalva) — село во општината Зрењанин во Среднобанатскиот округ во Србија. Се наоѓа во автономната покраина Војводина. Во него живее унгарско малцинство, а вкупно има 598 жители (попис 2002).

Лукино Село
Lukácsfalva
село
Црквата во Лукино Село
Црквата во Лукино Село
Лукино Село is located in Србија
Лукино Село
Лукино Село
Местоположба во Србија
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Војводина" nor "Шаблон:Location map Војводина" existsМестоположба во Војводина
Координати: 45°18′07″N 20°25′19″E / 45.30194° СГШ; 20.42194° ИГД / 45.30194; 20.42194Координати: 45°18′07″N 20°25′19″E / 45.30194° СГШ; 20.42194° ИГД / 45.30194; 20.42194
Земја Србија
Покраина Војводина
ОкругСреднобанатски
Надм. вис.&1000000000000007000000070 м
Население (2002)
 • Lukino Selo598
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.23224
Повик. бр.+381(0)23
Рег. табл.ZR

Лукино Село е познато како родно место на славниот тамбурашки мајстор Јаника Балаж (1925-1988).

Етнички состав (попис 2002)Уреди

Во 2002 г. Лукино Село го имало следниов етнички состав:[1]

Населеност низ времетоУреди

  • 1961: 876
  • 1971: 722
  • 1981: 703
  • 1991: 643
  • 2002: 598

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, фебруар 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Надворешни врскиУреди