Луга (руски: Луга) е река во Новгородскиот и Батетскиот регион во Новгородска област и Лужскиот, Волосовскиот, Сланцевскиот и Кингисепскиот регион во Ленинградската област во Русија.

Луга
Laukaanjoki Jaamassa.jpg
Луга близу до градот Кингисеп
Luga basin.png
Мапа на сливот на Луга
ДржаваРусија
Слив
УстиеФински Залив
59°40′38″N 28°18′41″E / 59.67722° N; 28.31139° E / 59.67722; 28.31139Координати: 59°40′38″N 28°18′41″E / 59.67722° N; 28.31139° E / 59.67722; 28.31139
Сливна повр.13,200 километри квадратни
Физички особености
Должина353 км
Проток
  • Просечен:
    100 метри кубни во секунда
Принадлежности
Притоки
ДВР [ru]01030000512102000025583
Луга (река) на Ризницата

ОписУреди

Реката се влева во заливот Луга на Финскиот Залив. Замрзнува на почетокот на декември и останува под мразот до почетокот на април. Должината на Лугата е 353 километри, а површината на нејзиниот слив е 13,200 километри квадратни.[1] Нејзината главна притока е Оредеж (десно). Градовите Луга и Кингисеп, како и населбата Толмачијово од урбан тип се наоѓаат на бреговите на Луга. Усието на Луга е местото на терминалот за контејнери во Уст-Луга.

Изворот на Луга се наоѓа во област за производство на тресет на северозапад од Новгородска област, неколку десетици километри северозападно од градот Велики Новгород. Реката тече на југ, преминува во Батетскиот регион и постепено се врти на запад. Дел од Луга служи на границата помеѓу Новгородската и Ленинградска област. Таму, Луга тече северозападно, во градот Луга се свртува кон север, го прифаќа Оредеж од десно и тече низ населбата Толмачиово од урбан тип. Таму, се врти северозападно и достигнува до границата на Лужскиот регион. Дел од Луга ги формира границите помеѓу Гачински и Волосовск, Сланцевски и Волосовски и Кингисепската и Волосовската област. Во градот Кингисеп, Луга свртува на север и последователно североисточно. Устието на реката Луга се наоѓа во населбата Уст-Луга.

Одводниот слив на Луга вклучува големи области на северот на Новгородската област (Новгородски и Батетски регион), како и на југозапад на Ленинградска област (Гачински, Лужски, Волосовски, Сланцевски и Кингиепски регион). Особено, тој содржи Шум-гора, археолошки локалитет во близина на бреговите на реката во Новгородска област и Мшинское болото Заказник во Ленинградска област, поделени меѓу сливовите на Оредеж и Јашкера.

Лугата под градот Кингисеп е пловна; сепак, нема навигација за патници.

НаводиУреди

  1. Река Луга (Russian). State Water Register of Russia. Посетено на 4 April 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)