Лија Браун Ален (англиски: Leah Allen; 6 ноември 1884 во Провиденс, Род Ајленд[1]февруари 1973[2]) била американски астроном и професор по астрономија во колеџот Худ.

Таа се приклучила на опсерваторијата Лик како асистент во 1908 година.[3] Професор Ален почнала да предава астрономија во Худ во 1928 година.[4]

ОбразованиеУреди

 • Училиштето Хоуп Стрит, 1902
 • Универзитет Браун, 1904-1906, специјална работа за астрономијата под професор Винслоу Аптон[3]
 • Колеџ Велесли, M.A. 1912[5]

Награди именувани во нејзина честУреди

 • Наградата „Лија Б. Ален“ за извонредност по математика и наука, колеџ Худ
 • Наградата на „Лија Б. Ален“ за астрономија, колеџ Худ

ДописнициУреди

ЧленстваУреди

ПубликацииУреди

 • „Една студија за специфичниот спектар на ѕвездата Ета Кентаури“ (магистерски труд, 1912)is held in the Wellesley College Archives.
 • Радијалните брзини на дваесет јужни променливи ѕвезди од класата Мене; Една студија за промените во спектарот на Т Centauri (Билтен на Обсерваторијата Лик) Универзитетот на Калифорнија Прес (1925)

WorldCat

НаводиУреди

 1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2017-03-29. Посетено на 2016-01-31.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 2. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2017-03-29. Посетено на 2016-01-31.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 3. 3,0 3,1 Mary Proctor."Halley's Comet after 75 years rushes Earthward again", San Francisco Call, August 23, 1908.
 4. http://www.hood.edu/adminservices/news.cfm?featureID=2031[мртва врска]
 5. Wellesley College (15 October 1942). „Report of the President“. Wellesley, Mass – преку Internet Archive.
 6. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2011-06-04. Посетено на 2008-08-23.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 7. „Finding Aid to the William F. Meggers Papers, 1917-1966“. www.aip.org.
 8. The Fifty-seventh Meeting of the AAS was held at Hood College, Frederick, Maryland, from Monday to Wednesday, December 28–30, 1936 at the invitation of Leah B. Allen, Professor of Astronomy. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2008-05-13. Посетено на 2009-06-26.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 9. Dorrit Hoffleit "The Maria Mitchell Observatory:For Astronomical Research and Public Enlightenment"JAAVSO Volume30, 2001, p70" http://www.aavso.org/publications/ejaavso/v30n1/62.pdf