Провиденс (Род Ајленд)

Провиденс (англиски: Providence) — главниот град на американската сојузна држава Род Ајленд. Зафаќа површина од 53 км2 од кои 47,9 км2 копно и 5,4 км2 вода. Според пописот извршен во 2010 година, во градот живееле 178.042 жители.

Провиденс
Providence
Поглед кон центарот на градот
Поглед кон центарот на градот
Поглед кон центарот на градот
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Провиденс
  Providence
Повикувачки број 401
Официјална страница http://www.providenceri.com
Управа
Земја САД
Сојузна држава Род Ајленд
Округ Провиденс
Градоначалник Ејнџел Таверас
Географија
Површина
- копно
- вода
53.1 км²
47.9 км2
5.4 км2
Надморска височина 23 м
Население
Население 178,042 (2010)
Густина 3,841.7 ж/км²

Надворешни врски уреди

Официјален портал на градот