Липрехтероде

општина во Германија

Липрехтероде (германски: Lipprechterode) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Липрехтероде
Селската црква во Липрехтероде
Селската црква во Липрехтероде
Селската црква во Липрехтероде
Грб на Липрехтероде
Липрехтероде во рамките на Германија
Липрехтероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Јерг Кирхнер (независен)
Основни податоци
Површина 9,78 км2
Надм. височина 239 м
Население 490 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99752
Повик. бр. 036338
Местоположба на Липрехтероде во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°27′0″N 10°33′0″E / 51.45000° СГШ; 10.55000° ИГД / 51.45000; 10.55000

Географија уреди

Местоположба уреди

Општината се наоѓа на северниот раб од ридовите Блајхередер. Реката Боде тече низ местото.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди