Липовец

град во Украина

Липовец (украински: Липовець) — град во Виничката област, Украина и административен центар на Липовечкиот реон. Градот има 9.406 жители.[1]

Липовец
Липовець
Грб на Липовец
Липовец is located in Виничка Област
Липовец
Липовец
Координати: 49°13′15″N 29°03′25″E / 49.22083° СГШ; 29.05694° ИГД / 49.22083; 29.05694
Земја Украина
ОбластВиничка
РеонЛиповечки
Админ. класиф.КОАТУУ: 0522210100
Површина
 • Вкупна10,33 км2 (399 ми2)
Надм. вис.&10000000000000242000000242 м
Население (2011)
 • Вкупно8.867
 • Густина910/км2 (2,400/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.22500-22505
Повик. бр.+380-4358
Липовец

Низ градот тече реката Соб, притока на Јужен Буг.

Наводи

уреди
  1. Попис од 2001 г.

Надворешни врски

уреди