Лехово (Пиринско)

село во Светиврачко, Пиринска Македонија

Леховосело во Светиврачко, Пиринска Македонија, денес во општината Свети Врач на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Лехово
Лехово is located in Бугарија
Лехово
Лехово
Местоположба во областа
Лехово во рамките на Пиринска Македонија
Лехово
Местоположба на Лехово во Општина Свети Врач и Благоевградската област
Координати: 41°24′N 23°29′E / 41.400° СГШ; 23.483° ИГД / 41.400; 23.483
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаСвети Врач
Површина
 • Вкупна11.871 км2 (4,583 ми2)
Надм. вис.&10000000000000489000000489 м
Население (2015)
 • Вкупно5
 • Густина0,00.042/км2 (0,0.011/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2816

Географија и местоположба уреди

Селото Лехово се наоѓа на 40 километри југоисточно од Свети Врач, планинска област. Селото се наоѓа во северозападните делови на планината Славјанка. Селото се наоѓа на надморска висина од 489 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 11.871 км2. Климата е преодно-средоземна со летен минимум и зимски максимум на врнежи од дожд. Просечните годишни врнежи од дожд се околу 600 мм.

Историја уреди

Според историчарот од почетокот на дваесеттиот век Васил Миков, селото било основано од полски доселеници[1]. Денешното село се појавило во 1913 година од бегалци од старото село Лехово, кое по крајот на Балканските војни било приклучено кон територијата на Грција, додека ова село кон територијата на Бугарија.

Во октомври 1925 година, за време на грчко-бугарскиот граничен конфликт познат како Петрички инцидент, селото било окупирано од грчката армија.

Население[2][3] уреди

Население на Лехово по попис[2]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 307 456 378 205 62 36 21 18 9 5
Население по возраст
од 2011 година
[4]:

Наводи уреди

  1. Василъ Миковъ, Произходъ и значение на имената на нашитѣ градове, села, рѣки, планини и мѣста, Печатница Хр. Г. Дановъ, София 1943, стр 105
  2. 2,0 2,1 (бугарски) https://web.archive.org/web/20160304125710/http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2212&ezik=bul. Архивирано од за населението на с. Лехово, общ. Сандански, обл. Благоевград изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04. Отсутно или празно |title= (help)
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.