Леон ( шпански изговор: [leˈon]; (леонски-Llión); галисиски изговор: [leˈoŋ]) – покраина на северозапад од Шпанија, во северозападниот дел од автономната заедница Кастиља и Леон.

Леон
Llión
Покраина
Главни знаменитости на покраината Леон. Одлевно надесно: Пантеон на Сан Исидоро, замокот Понферада, Лас Медула, Асторга, Кастриљо де лос Полвазарес, Вештачко езеро Бариос де Луна Main.
Главни знаменитости на покраината Леон. Одлевно надесно: Пантеон на Сан Исидоро, замокот Понферада, Лас Медула, Асторга, Кастриљо де лос Полвазарес, Вештачко езеро Бариос де Луна Main.
Знаме на ЛеонГрб на Леон
Местоположба на Леон на картата на Шпанија
Местоположба на Леон на картата на Шпанија
ДржаваШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
Главен градЛеон
Површина
 • Вкупна15.581 км2 (6,016 ми2)
Ранг7-ма
 3,08% од Шпанија
Население (2018)
 • Вкупно463,746
 • Ранг30-та
 • Густина30/км2 (77/ми2)
 1,08% од Шпанија
Демониммакедонски: Леонци
шпански: Leonés/Leonesa
Официјални јазицишпански, леонски и галисиски заштитен статус
ПарламентКортес генералес
Мреж. местоdipuleon.es

Околу четвртина од нејзиното население од 463.746 (2018) живее во главниот град, Леон. Климата е сува, се одликува со студени зими и жешки лета. Тоа е совршена околина за вино и сите видови ладни меса и колбаси..

Во покраината има две прочуени римокатолички катедрали, главната во Леон и друго во Асторга. Покраината го дели националниот парк Пикос де Еуропа со Кантабрија и Астурија. Има 211 општини.

Надворешни врски

уреди