Леонард Жута

Леонард Жута (роден 9 август 1992 во Гетеборг) - македонски фудбалер со албанско потекло, играч од одбраната на Конијаспор и на македонската репрезентација.[1]

Леонард Зута
Leonard Zuta A 41 4861.jpg
Лични податоци
Роден на 9 август 1992 (1992-08-09) (30 г.)
Роден во Гетеборг, Шведска
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Конијаспор Конијаспор
Број 23
Младинска кариера
Västra Frölunda IF
Хекен Хекен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2015 Хекен Хекен 55 (0)
2015–2018 Риека Риека 109 (0)
2019– Конијаспор Конијаспор 1 (0)
Репрезентација
2012-2013 Македонија Македонија У-21 3 (0)
2015- Македонија Македонија 15 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Технички карактеристикиУреди

Најчесто игра на позиција лев бек, но во период додека настапувал за Хекен играл и како централен одбранбен играч во формација со тројца и со четворица дефанзивци.

Клупска кариераУреди

На 31 август 2015 година, Жута го напуштил шведскиот клуб Хекен и потпишал тригодишен договор со хрватскиот прволигаш Риека.[2] На презентацијата Жута го одбрал дресот со бројот 8., и изјавил: "Клубот ми претстави интересен проект, ми се допаѓа тренинг-кампот и се радувам на оваа епизода".[3]

На 8 јануари 2019, Жута потпишал за турскиот клуб Конијаспор.[4]

Репрезентативна кариераУреди

Во јуни 2015 година, со настапот на натрпеварот против Словачка, Жута за првпат заиграл за фудбалската репрезентација на Македонија.[2]

ТитулиУреди

  РиекаУреди

НаводиУреди

  1. „Leonard Zuta“. Svenskfotboll. Посетено на 13 April 2012.
  2. 2,0 2,1 „Леонард Жута му се придружи на Стефан Ристовски во Риека“, Дневник, година XIX, број 5855, среда, 2 септември, стр. 22.
  3. „Rijeka dovela makedonskog reprezentativca“. Goal.com. 31 август 2015. Посетено на 13 септември 2015.
  4. „LEONARD ŽUTA: Brzo smo se dogovorili, sretan sam što odlazim u Tursku“. Novi list. Посетено на 2019-01-08.

Надворешни врскиУреди