Лез Андели

општина во Ер, Франција

Лез Андели (француски: Les Andelys) — општина во департманот Ер во Горна Нормандија, северна Франција.

Лез Андели
Les Andelys
Грб на Лез Андели
Лез Андели is located in Франција
Лез Андели
Лез Андели
Местоположба во регионот Горна Нормандија
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Haute-Normandie" does not exist|220px|Лез Андели во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Haute-Normandie" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Предлошка:ПолКарта France Haute-Normandie|6x6px|Лез Андели|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Лез Андели
Координати: 49°14′46″N 1°24′45″E / 49.2461° СГШ; 1.4125° ИГД / 49.2461; 1.4125
ЗемјаФранција
РегионГорна Нормандија
ДепартманЕр
ОкругЛез Андели
КантонЛез Андели
Општ. заедницаПодрачје Андели
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Лора Дел
Површина140,62 км2 (1,568 ми2)
Население (2008)28.253
 • Густина2,0/км2 (5,3/ми2)
INSEE/Пошт. бр.27016 / 27700
Надм. висина7 м
(прос. 23 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Географија уреди

Местото лежи на реката Сена, околу 35 км североисточно од градот Евре.

Општината е поделена на два дела: Голем Андели (Grand-Andely) и Мал Андели (Petit-Andely).

Знаменитости уреди

  • средновековниот замок Гајар
  • чудотворниот извор Света Клотилда
  • бреговите на реката Сена
  • полудрвените во куќи Мал Андели

Познати личности уреди

Поврзано уреди

Галерија уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди