Латинска Црква (Луково)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Латинска Црква

Карта

Местоположба 41°20′57″N 20°36′16″E / 41.34917° СГШ; 20.60444° ИГД / 41.34917; 20.60444
Основни податоци
Место Луково
Општина Струга
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Латинска Цркваархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Луково. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 3 км северозападно од селото, на блага падина која мештаните ја викаат Орео, на која се пронајдени темели од црква околу која имало гробови[а].[1]

Поврзано уреди

  • Луково;
  • Орео — населба од бронзено, железно и римско време.

Белешки уреди

  • а Ова се податоци добиени од мештаните.

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.