Лабрум или Делта Пехар (δ Crt / δ Crateris) е ѕвезда во соѕвездието Пехар. Латинското име на оваа ѕвезда го означува Светиот грал од кој пиеле Исус и неговите апостоли за време на последната вечера.[1].

Delta Crateris
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Пехар
Ректасцензија 11ч 19м 20.5с
Деклинација −14° 46' 43"
Прив. величина (V) 3.56
Оддалеченост196 сг
(59.51 пс)
Сепктрален типK0III
Други ознаки
12 Crateris, BD−13°3345, HD 98430, HIP 55282, HR 4382, IRAS 11168-1430, SAO 156605, FK5 426
Позиција на ѕвездата

Ова е портокалова ѕвезда која припаѓа на спектрален тип K0 и има магнитуда 3,56. Се наоѓа на околу 195 светлосни години од Земјата.

НаводиУреди