Кујалек (гренландски: Kommune Kujalleq, „југ“) е општина во Гренланд. Општината е најнова во државата и е создадена со територијалната поделба од 1 јануари 2009 година. Со своите 7.151 жители според податоците од јануари 2013,[3] таа е најслабо населена општина во Гренланд. Седиште на општината е Какорток. Претходно, на територијата на оваа општина се наоѓале: општина Нанорталик, општина Нарсак и општина Какорток.[1]

Општина Кујалек
Kommune Kujalleq
општина
Општина Кујалек
Грб на Општина Кујалек
Местоположба во Гренланд
Местоположба во Гренланд
Координати (Kujalleq Commune): 61°00′N 45°00′W / 61.000° СГШ; 45.000° ЗГД / 61.000; -45.000Координати: 61°00′N 45°00′W / 61.000° СГШ; 45.000° ЗГД / 61.000; -45.000
Држава Данска
Сојузна држава Гренланд
ОпштинаKujalleq-coat-of-arms.svg Кујалек
Основана1 јануари 2009
СедиштеКакорток
Управа[1]
 • ГрадоначалникЈерген Вевер Јохансен (Сиумут)
Површина[2]
 • Вкупна32.000 км2 (12.355 ми2)
Население (2013)[3]
 • Вкупно7.151
 • Густина0,223/км2 (580/ми2)
Часовен појасUTC-03
Повикувачки бр.+299
ISO 3166GL-KU
Мреж. местоkujalleq.gl

ГеографијаУреди

Со 32,000 km2 (12,355.3 ми) Кујалек е најмалата општина во Гренланд според површина. Општината го зазема најјужниот дел од островот и се граничи со општината Сермерсок. На запад општината излегува на Лабрадорското Море, а на запад на Атлантскиот Океан. Целата општина е планинска, со поголем број фјордови. Сите населени места се наоѓаат на западниот дел.

Населени местаУреди

На територијата на општината се наоѓаат следниве населени места:

Збратимени местаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Kommune Kujalleq“. Kujalleq Municipality. Посетено на 11 July 2010.
  2. Statistics Greenland, Greenland in Figures 2010
  3. 3,0 3,1 Greenland in Figures 2013 (PDF). Statistics Greenland. ISBN 978-87-986787-7-9. ISSN 1602-5709. Посетено на 2 September 2013.
  4. „Venskabsbyer: Aarhus Kommune“. Aarhus.dk. Архивирано од изворникот на 2013-10-17. Посетено на 2013-03-25.

ПоврзаноУреди