Округот Кучово (албански: Rrethi i Kuçovës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Белград. Округот има население од 34,907 [1] жители, и зафаќа површина од 84 км2. Се наоѓа во централниот дел на земјата, со главен град Кучово.

Map showing Kuçovë within Albania
Map showing Kuçovë within Albania

Во Кучово се наоѓаат следните населени места:

Наводи уреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

40°49′N 19°54′E / 40.817° СГШ; 19.900° ИГД / 40.817; 19.900