Курт Вајл

(Пренасочено од Курт Веил)

Курт Вајл (2 март 19003 април 1950) — германски композитор, активен од 1920-тите во неговата родна земја, и во неговите подоцнежни години во САД.[1] Тој бил еден од водечките композитор на сцена, кој бил најпознат по неговата плодна соработка со Бертол Бехт  . Со Брехт , тој разви продукции, како што се неговите најдобри познати балади На Threepenny Опера, во која била вклучена баладата " Mack the Knife".Веил го достигнал идеалот на пишување музика кој служела како општествено корисна цел.[2] Тој, исто така напишал неколку дела за концертна сала. Тој станал граѓанин на сад во август 27, 1943.

Курт Вајл во 1932 година

Детство уреди

Веил е роден на 2 март 1900,[3] трето од четирите деца да Алберт Веил (1867-1950) и Ема Веил (née Ackermann; 1872-1955). Тој израснал во едно религиозно Еврејско семејство во "Sandvorstadt", Еврејско маало во Dessau во Саксонија, каде неговиот татко бил cantor.[4] на возраст од дванаесет години, Веил почнал на пијано часови и се обидувал да пишува музика неговата најрани зачувани состав боле напишани во 1913 година, и е наречена Ми Addir. Еврејската Свадба Песна.[5]

Во 1915 година, Веил започнал со земање на приватни часови со Алберт Bing, Kapellmeister на "Herzogliches Hoftheater zu Dessau", кој му предавал на него, пијано, музичка теорија и др. Веил вршел јавен настап на пијано за првпат во 1915 година. Следните години тој компонирал бројни Lieder стихови на поети како што се Јозеф фон Eichendorff, Arno Holz, и Ана Ритер, како и циклусот од пет песни со наслов Ofrahs Lieder германскиот превод на текстот од страна на Yehuda Halevi.[6]

Веил дипломирал со Abitur од Oberrealschule на Dessau во 1918 година, и се запиша на Berliner Hochschule für Musik на возраст од 18 години, каде што изучувал композиција со Engelbert Humperdinck,  која ја спроведувал со Рудолф Krasselt, и контрапунктирал со Фридрих Д. Кох, и, исто така, посетувал филозофски предавања од страна на Макс Dessoir и Ернст Cassirer.[7]

Студии со Busoni уреди

 
Берлин спомен-плочата, Берлин-Hansaviertel, Германија

Назад во Берлин, Веил имал интервју со Ferruccio Busoni во декември 1920 година. По разгледување на некои од композицициите на Веил.[8]

Влијание уреди

 
Германскиот печат во чест на Веил.

Шеесет години по неговата смрт, музиката на Веил продолжува да се изведува и во популарните и класичните контексти. Неговото дело е најчесто поврзано со гласот на неговата жена, Lotte % Lenya, но кратко време по неговата смрт,"Мек Нож" е основана од страна на Луис Армстронг и Боби Darin како џез стандард. Неговите музики оттогаш се снимени од страна на многу изведувачи, кои се движат од Нина Симон, Френк Синатра, Врати, Ела Фицџералд, Дејвид Боуви, Роби Вилијамс, Џуди Колинс, John Zorn, Дагмар Krause, Steeleye Век, Млади Богови и PJ Харви да Њујорк Митрополитот Опера и Виена Радио Симфониски Оркестар како Тереза Stratas, Ute Lemper, Gisela Може, Anne Sofie фон Otter, Max Raabe, Карл Хајнц Грубер, Dee Dee Bridgewater и Marianne Faithfull  го снимиле целиот албуми на неговата музика.

Наводи уреди

  1. "Mack the Knife" – Sinatra Song of the Century #95 by Mark Steyn, December 8, 2015
  2. Kurt Weill. Cjschuler.net. Посетено на August 22, 2011. Архивирано на 11 март 2012 г.
  3. Jackson, Kenneth T. (1995). The Encyclopedia of New York City. New York City: The New York Historical Society; Yale University Press. стр. 1252. ISBN 0-300-05536-6.
  4. „Kurt Weill Dead; Composer, Was 50“ (PDF, fee required). The New York Times (New York. изд.). The New York Times Company. April 4, 1950. стр. 28. ISSN 0362-4331. OCLC 1645522. Посетено на March 29, 2015.
  5. Hinton & Schebera, p. 540
  6. Hinton & Schebera, pp. 540–541
  7. Hinton & Schebera, pp. 541
  8. Hinton & Schebera, pp. 541–42.