Курбин е општина во округот Леска, северозападна Албанија. Беше создадена во јуни 2015 во соединување на следниве поранешни општини: Фуша Куќе, Лач, Мамурас и Милот. Седиште на општината е градот Лач.[1] Населението брои 46,291 (попис 2011), а површината 269.03 км2.[2] Површината се совпаѓа со поранешниот округ Курбин.

Курбин
општина
Курбин is located in Албанија
Курбин
Курбин
Координати: 41°38′N 19°43′E / 41.633° СГШ; 19.717° ИГД / 41.633; 19.717
Земја Албанија
ОбластЛеска
Население (2011)
 • општина46.291
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LA

Наводи уреди

  1. Law nr. 115/2014
  2. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-15.