Кукуш (област)

област во Албанија

Кукуш или Кукс (албански: Qarku i Kukësit) — област во Албанија. Таа се состои од окрузите Хас, Тропоја и Кукуш и нејзиниот главен град е Кукуш (Кукс). Според пописот од 2010 година во областа живеат 79.303 жители[1].

Кукуш
Qarku i Kukësit
Област
Држава Албанија
Окрузи3
Админ. центарКукуш
Површина
 • Вкупна2.374 км2 (917 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно79.303
 • Густина33/км2 (87/ми2)
Час. појассредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)средноевропско летно време (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.qarkukukes.gov.al

На копно се граничи со следниве области:

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-07-24.

Надворешни врски уреди

42°10′N 20°20′E / 42.167° СГШ; 20.333° ИГД / 42.167; 20.333