Округот Хас (албански: Rrethi i Hasit) е еден од 36-те окрузи во Албанија и еден од најмалите во државата. Округот има население од 17,419 жители[1] и површина од 393 километри квадатни. Округот се наоѓа во североисточниот дел од земјата.[2] Во округот се наоѓаат следните населени места:

Хас
Хас

Наводи уреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.
  2. „Administrative Divisions of Albania“ (PDF). INSTAT. 2007. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-24. Посетено на 12 January 2011.

42°11′N 20°23′E / 42.183° СГШ; 20.383° ИГД / 42.183; 20.383