Крушчиќ е модерно село во општината Кула,во провинцијата Војводина, Србија. Населението во селото е етнички мешано и има 2.353 жители (според пописот во 2002).

Крушчиќ
Крушчић
Село
Свети Стефан, Кралот на католичката црква.
Свети Стефан, Кралот на католичката црква.
Амблем на Крушчиќ Крушчић
Амблем
Крушчиќ Крушчић is located in Србија
Крушчиќ Крушчић
Крушчиќ
Крушчић
Координати: 45°37′N 19°22′E / 45.617° СГШ; 19.367° ИГД / 45.617; 19.367
Country Србија
ОпштинаКула
Население (2002)
 • Вкупно2,353
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

ИмеУреди

Селото е именувано според националниот херој од Втората светска војна, Вукман Крушчиќ. Поранешното име на селото било Вепровац, од српскиот збор "вепар " (“Дива свиња“ на македонски).

ДемографијаУреди

Според пописот во 2002 година во селото живеат 2.353 жители со просечна старост од 40.5 години (38.4 просечна машка старост и 42.7 просечна женска старост). Има 773 домаќинства, а просечен број на жители по домаќинство е 3.4. Во селото живеат повеќе етнички групи меѓу кои најбројни се:

Културни манифестацииУреди

Во Крушчиќ традиционално, секоја година кон крајот на пролетта се одржува Складиште Фест, фестивал кој нуди можност за промоција на младите бендови од регионот, но настапуваат и веќе афирмирани изведувачи. На Складиште Фест настапиле групи како: Визија, Atheist Rap, Neozbiljni pesimisti, Orest и други.