Кристофер Илич

Кристофер Пол Илич (англиски: Christopher Paul Ilitch, р. 2 јуни 1965 година во Детроит, Мичиген, САД) е македонско-американски стопанственик.[1] Тој е претседател и главен извршен директор на Илич Холдингз, приватна фирма со пријавени приходи од преку 2 милијарди американски долари. Преку Илич Холдингз, Илич е сопственик на Детроитските Ред Вингз во Националната хокеарска лига и Детроитските Тајгерс во Главната бејзбол лига. Тој дојде на чело на компанијата по смртта на неговиот татко, Мајк Илич, во 2017 година.

НаводиУреди

  1. „Christopher Ilitch Bio“. Ilitch Holdings, Inc. Посетено на 2020-07-10.