Красје (Локов)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Красјеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Локов. Претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 1,5-2 км северозападно од селото. На местото денес се простираат ниви, на чиишто површини се пронајдени грамади од камења и покривни ќерамиди, а се забележани и темели од објекти.[1]

Красје
археолошко наоѓалиште
Красје is located in Македонија
Красје
Местоположба на Красје во Македонија
Местоположба 41°21′57″N 20°38′53″E / 41.36583° N; 20.64806° E / 41.36583; 20.64806Координати: 41°21′57″N 20°38′53″E / 41.36583° N; 20.64806° E / 41.36583; 20.64806
Основни податоци
Место Локов
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.