Коста Јовановиќ

Коста Бранко Јовановиќ ( 1924 во Скопје19 септември 1944 во Косово) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и Југославија, учесник во НОВ.[1]

ЖивотописУреди

Потекнувал од сиромашно градско семејство. Откако го завршил основното училиште изучил занает и работел како механичар. По окупацијата на Македонија присилно бил протеран од родниот град. Соработувал и го помагал Народноослободителното движење. Во почетокот на септември 1944 година стапил во Втората косовска бригада, со која учествувал во борбите против Германците и балистите. На 19 септември 1944 година, храбро загинал во борбите против окупаторските сили.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 71. На |first= му недостасува |last= (help)