Космос-2229, (Бион-10 и Биокосмос-10) — еден од преку 2400-на советски вештачки сателит лансиран како дел од програмата Космос.

Космос-2229
Тип на мисија Биоекспериментален сателит
Датум на лансирање 29 декември 1992
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 62,8 °
Апоапсида 393 км
Периапсида 225 км
Меѓународна ознака 1992-095A

Сателитот бил наменет за биолошки истражувања. Во проектот учествувале 9 земји и ЕСА. Било експериментирано на: 2 мајмуни, инсекти, водоземци, билки и клетки.

Вселенско летало Бион

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди