Колубарски Округ — округ кој протега во средишниот дел на западна Србија. Вклучува еден град и пет општини:

  1. Град Ваљево градска населба Ваљево
  2. Општина Осечина, градска населба Осечина
  3. Општина Уб, градска населба Уб
  4. Општина Лајковац, градска населба Лајковац
  5. Општина Мионица, градска населба Мионица
  6. Општина Љиг, градска населба Љиг
Колубарски Округ
Колубарски округ
Kolubarski okrug
Окрузи во Србија
Местоположба на Колубарскиот Округ во Србија
Местоположба на Колубарскиот Округ во Србија
Држава Србија
РегионШумадија и Западна Србија
Административен центарВаљево
Управа
 • CommissionerГоран Миливојевиќ
(од 16 јули 2015)
 • ПретходникВладимир Петровиќ
(14 ноември 2013 - мај 2015)
Површина
 • Вкупно2,474 км2 (955 ми2)
Население (попис 2011)
 • Вкупно174,513
 • Густина70,5/км2 (183/ми2)
ISO 3166RS-09
Општини5 и 1 град
Населби218
- Градови7
- Села211
Мреж. местоkolubarski.okrug.gov.rs

Има вкупно население од 174.228 жители (попис 2011 година).

Седиштето на округот е градот Ваљево, кој се наоѓа на реката Колубара.

Некои од културно-историските знаменитости и споменици на културата на оваа област се:

Познати туристички места во областа се планината Дивџибаре и Бањата Врујци .

Етнички групи

уреди
Националност Население (попис 2011 година[1])
  Срби 166.325
  Роми 4.045
  Црногорци 215
  Југословени 161
  Македонци 133
  Хрвати 120
Други 3.514
Вкупно 174.513

Наводи

уреди
  1. „2011 Census of Population, Households and Dwellings in the Republic of Serbia“ (PDF). stat.gov.rs. Statistical Office of the Republic of Serbia. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 July 2014. Посетено на 11 January 2017.

Надворешни врски

уреди