Колонија (департман)

Колонија (шпански: Colonia) е департман во Уругвај, кој се наоѓа во југозападниот дел на земјата. Главен град е Колонија дел Сакраменто, кој воедно е втор град по гоменина во Уругвај.

Знаме Грб

Знамето на Колонија

Cгрбот на Колонија
Статистики
Главен град: Колонија дел Сакраменто
Површина: 6.106 км2
Жители: 119.266 (2004)
Густина на население: 19,53 жит./км2
Демоним:: колониенсе
Мрежно место: Colonia Архивирано на 5 јули 2008 г.
(на шпански)
ISO 3166-2: UY-CO
Политики
Интендант: Валтер Цимер
(Partido Nacional)
Владеечка партија: Partido Nacional
Карта
Колонија

Според пописот од 2004, во Колонија живеат 119.266 жители во 40.243 домаќинства.

Градови

уреди

(Градови со повеќе од 1000 жители - податоци од пописот во 2004)

Град Население
Кармело 16.866
Колонија дел Сакраменто 21.714
Колонија Валденсе 3.087
Флоренсио Санчес 3.526
Хуан Лакасе 13,196
Нуева Елвесиа 10.002
Нуева Палмира 9.230
Омбуес де Лавалје 3.451
Росарио 9.311
Тарарирас 6.070

Надворешни врски

уреди


 
Знаме на Уругвај
Департмани на Уругвај
Артигас | Канелонес | Серо Ларго | Колонија | Дурасно | Флорес | Флорида | Лавалјеха | Малдонадо | Монтевидео | Пајсанду | Рио Негро | Ривера | Роча | Салто | Сан Хосе | Соријано | Такуарембо | Треинта и Трес

34°10′44″S 57°41′31″W / 34.17889° ЈГШ; 57.69194° ЗГД / -34.17889; -57.69194