Серо Ларго (департман)

Серо Ларго е департман во Уругвај. Главен град е Мело.

Знаме Грб

Знаме на Серо Ларго

Грб на Серо Ларго
Статистики
Главен град: Мело
Површина: 13.648 км2
Жители: 86.564 (2004)
Густина на население: 6,34 жит./км2
Демоним: арачан
селоларганесе
Мрежно место: cerrolargo.gub.uy Архивирано на 2 октомври 2018 г.
(на шпански)
ISO 3166-2: UY-CL
Политики
Интеденте: Амброзио Бареиро
(Partido Nacional)
Владеечка партија: Partido Nacional
Карта
Департмени на Уругвај: Серо Ларго
Поголеми населени места

(Список на градови со повеќе од 1.000 жители - податоци од пописот во 2004)

Град Население
Асегва 1.493
фраиле Муерто 3.229
исидоро Ноблија 2.462
Мело 50.578
Рамон Триго 1.964 (1996)
Рио Бранко 13.456
Тупамбае 1.169

Надворешни врски уреди


 
Знаме на Уругвај
Департмани на Уругвај
Артигас | Канелонес | Серо Ларго | Колонија | Дурасно | Флорес | Флорида | Лавалјеха | Малдонадо | Монтевидео | Пајсанду | Рио Негро | Ривера | Роча | Салто | Сан Хосе | Соријано | Такуарембо | Треинта и Трес