Канелонес (департман)

Канелонес (шпански: Departamento de Canelones), е уругвајски департман со површина од 4.536 км2 (1.752 mi²) и 485.240 жители. Се наоѓа во јужниот дел на Уругвај. Главен град е Канелонес.

Знаме Грб

Знамето на Канелонес

Грбот на Канелонес
Статистики
Главен град: Канелонес
Површина: 4.536 км2
Жители: 485.240 (2004)
Густина на население: 106,98 inh./км2
Демоним: канарио
Мрежно место: imcanelones.gub.uy
(на шпаснки)
ISO 3166-2: UY-CA
Политики
Интендант: Маркос Карамбула
(FA)
Владеечка партија: Широк Фронт
Карта
Департмани на Уругвај: КАнелонес

Надворешни врски

уреди


 
Знаме на Уругвај
Департмани на Уругвај
Артигас | Канелонес | Серо Ларго | Колонија | Дурасно | Флорес | Флорида | Лавалјеха | Малдонадо | Монтевидео | Пајсанду | Рио Негро | Ривера | Роча | Салто | Сан Хосе | Соријано | Такуарембо | Треинта и Трес