Клиново (Тесалија)

Клиново (грчки: Κλεινό, Клино, до 1957 г. Κλινοβός, Клиновос) — село во општината Каламбака во округот Трикала, Тесалија, Грција. Пред реформата од 2011 г. било посебна општина (Δήμος Κλεινόβου, Димос Клинову), а денес има статус на општинска единица во рамките на Каламбака.[2]

Клиново
Κλεινό
Клиново is located in Грција
Клиново
Клиново
Местоположба во округот Трикала
Dimos Kleinovou.png
Координати: 39°40′N 21°27′E / 39.667° СГШ; 21.450° ИГД / 39.667; 21.450
ЗемјаГрција
ОбластТесалија
ОкругТрикала
ОпштинаКаламбака
Население (2001)[1]
 • Општ. един.2.301
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Рег. таб.ΤΚ

Населението брои 2.301 жители (2001).

Родени во Клиново

уреди

Наводи

уреди
  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Закон „Каликратис“ Архивирано на 13 ноември 2018 г. — Министерство за внатрешни работи на Грција (грчки)


Предлошка:Каламбака