Клајнфура

општина во Германија

Клајнфура (германски: Kleinfurra) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Клајнфура
Црквата „Св. Ана“ во Клајнфура
Црквата „Св. Ана“ во Клајнфура
Грб на Клајнфура
Клајнфура во рамките на Германија
Клајнфура
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Бено Кошорек
Основни податоци
Површина 18,61 км2
Надм. височина 205 м
Население 1.023 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 036334
Местоположба на Клајнфура во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°24′0″N 10°46′0″E / 51.40000° СГШ; 10.76667° ИГД / 51.40000; 10.76667Координати: 51°24′0″N 10°46′0″E / 51.40000° СГШ; 10.76667° ИГД / 51.40000; 10.76667

МестоположбаУреди

Клајнфура се наоѓа на подножјето на ридскиот масив Хајнлајте, во северниот дел на Тирингија, во долината на реката Випер. Окружниот град Нордхаузен се наоѓа недалеку северно од местото.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди