Кемштет

општина во Германија

Кемштет (германски: Kehmstedt) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Кемштет
Селската црква во Кемштет
Селската црква во Кемштет
Селската црква во Кемштет
Кемштет во рамките на Германија
Кемштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Уве Меркс
Основни податоци
Површина 11,41 км2
Надм. височина 240 м
Население 453 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99752
Повик. бр. 036338
Местоположба на Кемштет во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°28′0″N 10°35′0″E / 51.46667° СГШ; 10.58333° ИГД / 51.46667; 10.58333

Географија уреди

Кемштет се наоѓа на источниот дел од долината на потокот Белингер.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди