Кање (англиски и цвана: Kanye) — град во Боцвана. Кање е административен центар на Јужниот округ и истиот е најстар поголем населен центар во Боцвана, кој бил основан во 1853 година. Се наоѓа во планинските предели на Јужна Боцвана, над надморска височина од околу 1300 метри, во близина на главниот град Габороне и градот Лобаце.

Кање
Kanye
град
Прекар(и): Га Мајла
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Botswana" does not exist
Координати: 24°59′S 25°21′E / 24.983° ЈГШ; 25.350° ИГД / -24.983; 25.350
Држава Боцвана
ОкругЈужен
ПодокругНгвакеце
Надм. вис.[1]&100000000000013060000001.306 м
Население (2001)[2]
 • град40,628
 • Метро48,143
ДемонимКањеец
Час. појасЦАВ (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)н/п (UTC+2)
Телефонски код[3]54X

Градот е дом на народот Бангвакеце и истиот е татковина на ова боцванско племе. На почетокот на 19. век, во околината на градот постоела т.н. држава „Бангвакеце“, под чија заштита биле луѓето од племето Баролонг, кои беале од прогонувањето на Бурите. Во него, исто така, е роден вториот претседател на Боцвана, Квет Масире.

Во периодот од 2003 до 2005 година, во Кање е снимен 80-минутен документарен филм за кралското семејство Бангвакеце, насловен „Дворот на кралицата“.[4]

Наводи

уреди
  1. „Kanye, Botswana Page“. Falling Rain Genomics, Inc. Посетено на 2009-12-27.
  2. Central Statistics Office (2008-02-07) [2001], Distribution of population by sex by villages and their associated localities: 2001 population and h, Gaborone, Botswana, Посетено на 2009-12-27
  3. Botswana Telecommunications Authority (2009-09-11), „Botswana (country code +267)“ (DOC), National Numbering Plans, International Telecommunication Union, Архивирано од изворникот 2009-12-27, Посетено на 2009-12-27
  4. Filmografie, Eva Heldmann

Поврзано

уреди