Картане (германски: Karthane) — река во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Картане
Kopfweide kvoekler.jpg
Картане кај Глевен
Место Германија, Бранденбург
Должина 48 км
Извор Грос Панков
Утока во Витенберге во Штепениц
52°59′15″ N; 11°45′50″ E / 52.987575° СГШ; 11.763931° ИГД / 52.987575; 11.763931
Слив Елба
Одлив Штепениц → Елба → Северно Море
Слив 436,8 км²
Истек Просечен среден:   1,8 м³/с

ПоврзаноУреди

Координати: 52°59′N 11°45′E / 52.983° СГШ; 11.750° ИГД / 52.983; 11.750