Караќој (Истанбул)

населба во Истанбул

Караќој (турски: Karaköy) — е регион кој се наоѓа во населбата Бејоглу, Истанбул, Турција, на европската страна од градот. Ова е една од најстарите и најпознати историски населби на градот, и денес претставува важен трговски и транспортен центар во Истанбул. Во близина се наоѓа плоштадот Караќој. Во минатото, ова место било познато по тоа што овде се наоѓале огромен број на банки и осигурителни друштва. Освен тоа, во регионот се наоѓаат голем број на католички, православни, ерменски, еврејски храмови и голем број на различни архитектонски споменици на културата.[1]

Каракој и кула Галата

Најпознати објекти

уреди

Наводи

уреди
  1. Jewish Sites in Galata, Istanbul, Turkey Travel Planner.

Надворешни врски

уреди


41°01′N 28°58′E / 41.017° СГШ; 28.967° ИГД / 41.017; 28.967