Капозелеопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 30 април 2020 година било 3,371 жители. [1]

Капозеле

НаводиУреди

  1. Dato Istat Архивирано на 27 јули 2020 г. - Резидентно население од 31-12-2017 година (привремена бројка).

Надворешни врскиУреди

^ All demographics and other statistics from the Italian statistical institute (Istat); Dati Istat - Popolazione residente all'1/5/2009[мртва врска]

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија