Капелендорф

Капелендорф (германски: Kapellendorf) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Капелендорф
Црква во Капелендорф
Црква во Капелендорф
Капелендорф is located in Германија
Капелендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Јирген Елстерман
Основни податоци
Површина 5,36 км2
Надм. височина 245 м
Население 432 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036425
Местоположба на Капелендорф во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 50°58′30″N 11°28′5″E / 50.97500° СГШ; 11.46806° ИГД / 50.97500; 11.46806Координати: 50°58′30″N 11°28′5″E / 50.97500° СГШ; 11.46806° ИГД / 50.97500; 11.46806

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)